Vans – historia marki

Geneza powstania marki Vans

Marka ta swój początek ma w roku 1966, kiedy to Paul Van Doren oraz jego wspólnicy otworzyli pierwszy sklep w miejscowości Anaheim w Kalifornii. Nosił on nazwę Van Doren Rubber Company, a jego głównym asortymentem było obuwie, które trzej wspólnicy sami produkowali.

W tym czasie powstał właśnie pierwszy model butów Vans, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli na świecie, a mowa oczywiście o Vans Authentic.

Rok po założeniu firmy została uruchomiona produkcja pierwszej linii obuwia Vans Era, a w tworzeniu wyglądu oraz funkcjonalności tego obuwia udział wzięli dwaj skejterzy: Tony Alva oraz Stacey Peralta. Projektując tę linię kierowali się oni przede wszystkim względami praktycznymi zaobserwowanymi podczas uprawiania sportu, dzięki czemu Vans Era doskonale spełniało oczekiwania miłośników skateboardingu.

Rok później, bo w 1977, powstała kolejna linia nosząca nazwę Vans Old School,a zaraz po niej – Classic Slip-On. Obuwie to zyskiwało coraz większe rzesze zwolenników nie tylko w świecie sportowców, ale również osób, które poszukiwały modnych i wygodnych butów na co dzień.

Pod koniec lat 70-tych marka wyprodukowała linię obuwia z wyższą cholewką, a mianowicie model Sk8-Hi. Firma otwierała kolejne sklepy w Kaliforni i już wtedy miała poważne plany odnośnie ekspansji na inne rynki.

Jako ciekawostkę warto zapamiętać, że trampki Vans nosił Sean Pean w filmie “Beztroskie lata w Ridgemont High”, co okazało się kolejnym etapem wzrostu popularności tej marki.

Niestety w roku 1983 firma została zmuszona do ogłoszenia upadłości na skutek strat, które poniosła w wyniku źle zainwestowanych pieniędzy w rozwój linii odzieży.To jednak nie zatrzymało jej twórców przed dalszym rozwojem i po uzyskaniu środków finansowych marka Vans rozpoczęła współpracę z Tripple Crown, spólnie z którą stworzyła strategię marketingową bazującą na obecności w wydarzeniach związanych ze skateboardingiem, BMX oraz surfingiem. Zwieńczeniem tych planów było otwarcie przez markę Vans swojego pierwszego skateparku.

Marka Vans dziś

Dzisiaj marka Vans jest rozpoznawalna na całym świecie. Kultowe modele obuwia wciąż są produkowane, a nowe linie tworzone zgodnie z aktualnymi trendami, lecz mocno inspirowane latami 70. oraz 80. Charakterystyczne logo w postaci zakrzywionej, białej linii widoczne jest na obuwiu tysięcy osób, wśród których również można spotkać znanych celebrytów.

Nic w tym dziwnego, bowiem buty Vans są niezwykle wygodne. Gumowa podeszwa zapewnia doskonałą przyczepność zarówno w codziennym użytku, jak i podczas uprawiania różnych sportów. Natomiast modny design sprawia, że są one doskonałym uzupełnieniem luźnej, miejskiej stylizacji.

Gorąco zachęcamy do przejrzenia oferty marki Vans i wypróbowania na własnej stopie obuwia, które pokochała cała Kalifornia.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *