Procedura upadłości konsumenckiej pomogła już wielu osobom w pozbyciu się trudnych w spłacie długów. Czy mogą skorzystać z niej właściciele firm – osoby fizyczne, które prowadzą własną działalność gospodarczą?
Na czym polega procedura upadłości konsumenckiej?
Celem procedury jak upadłość konsumencka jest pomoc dłużnikowi w uregulowaniu jego należności z pomocą syndyka oraz przeprowadzenie oddłużenia polegającego na częściowym albo nawet pełnym umorzeniu długów. Procedura ta odbywa się przed sądem na wniosek.
Po szeregu zmian w przepisach na przestrzeni ostatnich lat upadłość konsumencka 2022 jest łatwiejsza w ogłoszeniu – również wtedy, gdy dłużnik przyczynił się do powstania swojej trudnej sytuacji finansowej.
Upadłość konsumencka – czy może ogłosić ją właściciel firmy?
Procedura upadłości konsumenckiej skierowana jest do osób spełniających określone wymogi. Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
By ogłosić upadłość konsumencką, należy:
– Mieć status konsumenta,
– Znajdować się w stanie niewypłacalności minimum 3 miesiące.
Czy wobec tego upadłość konsumencką może ogłosić przedsiębiorca? Aktualnie przepisy na to nie zezwalają, dlatego też osoba, która prowadzi firmę, nie może wnieść do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości.
Co należy zrobić, by ogłosić upadłość konsumencką?
Jak ogłosić upadłość konsumencką, gdy prowadzi się biznes? W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem będzie wcześniejsze zamkniecie firmy. Nie można zawiesić jej działalności, ale trzeba ją zakończyć.
Co ważne, upadłość konsumencka 2022 nie wymaga odczekania określonego czasu od momentu zamknięcia działalności do złożenia wniosku o upadłość.
W takiej sytuacji możliwe jest przeprowadzenie procedury pozwalającej na oddłużenie zarówno z długów powstałych w życiu prywatnym, jak i w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.