Żarówki LED do domu – jakie wybrać i dlaczego warto?

Oświetlenie w domu to bardzo ważna rzecz, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko robi się ciemno i siłą rzeczy więcej korzystamy ze światła sztucznego. Od oświetlenia zależy nie tylko to, czy będziemy po prostu widzieć co robimy, ale również to, jak szybko zmęczą się nasze oczy i czy będzie nam wygodnie pracować lub odpoczywać w danym środowisku. O czym powinniśmy wiedzieć, jeżeli czeka nas wybór nowych żarówek do mieszkania? Dlaczego warto zdecydować się na lampy LED? Jakie są rodzaje światła w domu, do czego służą i jakie żarówki powinniśmy dostosować do każdego z nich?

1. Jakie żarówki do domu będą najlepsze?

2. Które żarówki są najbardziej energooszczędne?

3. Jak wybrać jasność i barwę światła w żarówkach LED?

4. Na co zwrócić uwagę wybierając żarówki LED do domu?

Jakie żarówki do domu będą najlepsze?

To, jakie żarówki wybieramy do domu ma wbrew pozorom bardzo duże znaczenie. Różnicę pomiędzy różnymi typami widzimy przede wszystkim na comiesięcznym rachunku za prąd – niektóre rodzaje żarówek są znacząco bardziej energooszczędne, niż inne. Przykładem takiego rodzaju jest oświetlenie typu LED: są one nie tylko mniej prądożerne, ale również bezpieczniejsze, ponieważ ich powierzchnia nie nagrzewa się podczas emitowania światła. Ma to ogromne znaczenie szczególnie tam, gdzie w domu są małe dzieci, które z ciekawości mogłyby próbować dotknąć żarówki w lampce czy innym będącym w zasięgu ręki miejscu.

Które żarówki są najbardziej energooszczędne?

Jednym z największych plusów LEDów jest właśnie ich oszczędny pobór prądu. Dla przykładu, jeżeli do tej pory korzystaliśmy ze zwykłych żarówek, musieliśmy liczyć się z faktem poboru około 50 – 60 W energii z każdej sztuki, jaką akurat włączyliśmy. W przypadku oświetlenia LED nie tylko będziemy w stanie uzyskać większe natężenie światła dla podobnego wielkością egzemplarza, ale często moc niezbędna do działania takiej żarówki nie wyniesie więcej niż 7 do 12 W. Jak widać różnica jest więc ogromna, przy zachowaniu identycznego (a często nawet zwiększonego) natężenia światła oraz żywotności samej lampy.

Jak wybrać jasność i barwę światła w żarówkach LED?

Parametry żarówki LED będą zależeć głównie od tego, gdzie planujemy ją umieścić. Dla oświetlenia głównego, czyli na przykład lampy wiszącej czy żyrandola powinniśmy wybrać żarówki o mocy co najmniej 500 lumenów i o ciepłej żółtej barwie światła. Takie lampy będą działać w sposób najbardziej zbliżony do naturalnego światła słonecznego, pozwalając nam na wykonywanie dowolnych czynności, od pracy, przez rozrywkę, aż po odpoczynek.

W przypadku światła punktowego, przy którym pracujemy – na przykład lampce biurkowej czy kinkiecie nad lustrem w łazience – powinno zależeć nam na nieco większej mocy oraz najlepiej ciepłej białej barwie światła. Dzięki temu z jednej strony doświetlimy to, nad czym akurat pracujemy, ale jednocześnie nie zmienimy kolorów tej rzeczy. Ma to duże znaczenie na przykład przy robieniu makijażu, rysowaniu, majsterkowaniu i tym podobnych, wymagających precyzji aktywnościach. Taka barwa światła będzie również dobra dla czytania.

Oświetlenie nastrojowe jest bardzo dowolne i nie musimy trzymać się przy nim żadnych szczególnych zasad. Możemy zdecydować się na słabsze żarówki, ale na przykład kolorowe, albo przyciemnione. Ciekawym pomysłem są również bardzo popularne ostatnio taśmy LED, które pozwalają uzyskać ciekawe efekty zarówno w małych, jak i większych pomieszczeniach. Warto jedynie mieć na względzie, aby światło nastrojowe nie raziło nas za bardzo w oczy, szczególnie w nocy gdy będziemy chcieli poruszać się po domu bez budzenia innych.

Na co zwrócić uwagę wybierając żarówki LED do domu?

W przypadku oświetlenia jest wiele elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Zaliczamy do nich kolejno:

  • ilość lumenów: im mniej, tym światło będzie słabsze. Nie możemy jednak przesadzić też w drugą stronę. Jeżeli lampa ma na przykład trzy żarówki, to pamiętajmy że liczba ich lumenów będzie się kumulować;
  • barwa światła: ma wpływ nie tylko na nasz wzrok, ale też na to jak postrzegamy kolory rzeczy i obiektów dookoła nas. Na co dzień dobrze wybierać ciepłą barwę żarówek, o zabarwieniu żółtym lub białą;
  • żywotność żarówki LED: żywotność mierzy się w roboczogodzinach, czyli przewidywanym czasie pracy jednej lampy. Warto jednak pamiętać, że częste włączanie i wyłączanie światła ma wpływ na ostateczny wynik trwałości żarówki. LEDy najlepszej jakości potrafią świecić nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin, jednak są odpowiednio droższe;
  • mocowanie: LEDy, tak samo jak stanrardowe żarówki, mają różne rodzaje gwintów i występują w wielu odmiennych wariantach. Jeżeli więc kupujemy nowe żarówki do już posiadanego żyrandolu czy lampki, koniecznie sprawdźmy jaki mają one gwint lub weźmy zużytą sztukę ze sobą, na przymiarkę;
  • kąt świecenia: jest to szczególnie istotne dla żarówek wchodzących w skład oświetlenia nastrojowego lub dekoracyjnego. W takim wypadku dobrze wybrać lampy LED o wąskim kącie świecenia, na przykład 30 czy 40 stopni. Dzięki temu uzyskamy lepsze efekty.

You may also like...

1 Response

  1. Filip pisze:

    Po zmianie żarówek na ledy o wiele lepiej i łatwiej mi się uczy i pracuje w domu. Polecam każdemu potrafi to poprawić jakość nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *