Przedsiębiorcy i osoby pracujące w Danii mają obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym w tym kraju – SKAT, czyli Skattestyrelsen. Do kiedy konieczne jest wykonanie duńskiego rozliczenia rocznego?
Rozliczenie roczne pracowników w Danii
Osoby pracujące w Danii, które mają ograniczony obowiązek podatkowy, a także duńscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczenia się w terminie od 1 marca do 1 maja.
W przypadku rozliczenia się z małżonkiem za poprzedni rok podatkowy oraz skorzystania z ulgi określanej jako Cross Border zastosowanie ma termin 1 czerwca.
W przypadku nierezydentów podatkowych w Danii termin rozliczenia przypada natomiast na 1 lipca.
Podatki Dania to niewątpliwie ważny temat i nie wolno o nim zapominać.
Rozliczenie roczne firmy w Danii
Inny termin na duńskie rozliczenie roczne dotyczy przedsiębiorców. W tym przypadku należy pamiętać o terminie 1 lipca.
Zatem rozliczenie roczne biznesu w Danii następuje później niż w przypadku pracowników, dlatego przedsiębiorcy mają więcej czasu na wykonanie swojego rozliczenia z duńskim Urzędem Skarbowym.
Jak wykonać duńskie rozliczenie roczne?
Do wykonania rozliczenia rocznego w Danii konieczne jest przygotowanie i przekazanie do Urzędu Skarbowego SKAT swojej deklaracji podatkowej. Formularz zeznania podatkowego określany jest jako Selvangivelse.
Następnie Urząd Skarbowy przekazuje informacje o decyzji podatkowej. Może ona dotyczyć dopłaty podatku lub też jego zwrotu. Decyzja podatkowa to Årsopgørelse.
Dzisiaj duńskie rozliczenie roczne może być wykonane również przez internet. W tym celu należy uzyskać specjalny kod określany jako Tastselv albo NemID. Następnie można zalogować się na swoje konto na stronie SKAT, aby sprawdzić deklarację, wprowadzić w niej niezbędne zmiany, na przykład skorygować ją, dodać ulgi. Składając deklarację przez internet, można także od razu otrzymać informację o decyzji podatkowej.