Trójglicerydy są lipidami spełniającymi ważną funkcję w organizmie człowieka. Magazynują one energię, ale w nadmiarze mogą być niebezpieczne. Jak postępować w sytuacji, gdy ich poziom jest podwyższony?
Trójglicerydy – czym są?
W organizmie każdego człowieka obecne są lipidy, do których zaliczają się również trójglicerydy, również określane jako triacyloglicerole, triglicerydy, TAG lub TG. Trójglicerydy co to jest?
Są to estry gliceryny oraz 3 kwasów tłuszczowych, które spełniają funkcję materiału energetycznego wykorzystywanego na bieżąco i magazynują energię w postaci tkanki tłuszczowej.
Poziom trójglicerydów wynoszący powyżej 200 mg/dl świadczy o hipertriglicerydemii, czyli jest on zbyt wysoki i może przyczyniać się do schorzeń układu krążeniowego, w tym choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, a także udaru mózgu, zawału serca.
Co powoduje podwyższenie trójglicerydów?
Główną przyczyną podwyższonych trójglicerydów jest nieodpowiednia dieta, zwłaszcza bogata w tłuszcze zwierzęce, cukry i przetworzoną żywność.
Ponadto hipertriglicerydemii sprzyjają:
– otyłość
– picie alkoholu
– dna moczanowa
– choroby trzustki
– niewydolność nerek
– cukrzyca
– stosowanie środków antykoncepcyjnych
– stosowanie glikokortykosteroidów
Zazwyczaj nie są odczuwane żadne objawy wysokich trójglicerydów. O ich wysokim poziomie mogą świadczyć jednak nadciśnienie, osłabienie kondycji czy szybsze męczenie się.
Jak obniżyć poziom trójglicerydów?
Gdy wykryty zostanie zbyt wysoki poziom tych lipidów, wskazane jest ich zredukowanie. Jak obniżyć trójglicerydy?
Przede wszystkim ważna jest właściwa dieta, która powinna być bogata w warzywa, produkty pełnoziarniste, nienasycone kwasy tłuszczowe.
Zaleca się również ograniczenie picia alkoholu, rzucenie papierosów, a także regularną aktywność fizyczną.
Można stosować też suplementy pomagające w redukcji nadmiaru lipidów, na przykład z kwasami tłuszczowymi, pić herbaty ziołowe wspierające układ krążenia.