Finansowanie własnego przedsiębiorstwa – kilka sprawdzonych sposobów

Każdy przedsiębiorca, który chce rozwijać działalność swojej firmy, musi poszukać źródeł finansowania. Szczególnie jeśli podmiot gospodarczy dopiero raczkuje i nie przynosi na tyle dużo przychodu, aby można było przeznaczyć go na inwestycje. Co w takiej sytuacji może zrobić właściciel biznesu? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod na pozyskanie kapitału. 

Finansowanie przedsiębiorstwa to złożony temat, ponieważ każda firma prowadzona jest na nieco innych zasadach. Wiele zależy tutaj od wizji oraz ambicji samego właściciela, a także specyfiki konkretnej branży i wielu innych czynników. Tak naprawdę jednak modeli pozyskiwania dodatkowych funduszy jest na tyle dużo, że każdy znajdzie ten optymalny dla swoich interesów.

Pożyczki na firmę

Pierwszym rozwiązaniem, który przychodzi od razu do głowy, jest zwrócenie się o pomoc finansową do banku. Jeszcze kilka lat temu niewiele początkujących firm mogło liczyć na uzyskanie pożyczki czy kredytu. Obecnie jednak podmioty z sektora bankowego widzą duży potencjał w rozwijających się dopiero przedsiębiorstwach i po odpowiedniej analizie są w stanie podjąć pozytywną dla wnioskującego decyzję. Ogromnym plusem wsparcia ze strony banku jest to, że właściciel firmy nie musi pozbywać się części udziałów i nie staje się od nikogo zależny.

Aniołowie biznesu i fundusze inwestycyjne

O wiele inaczej jest w sytuacji, gdy przedsiębiorca decyduje się na skorzystanie z pomocy tzw. aniołów biznesu, czyli zamożnych inwestorów, którzy sfinansują dane przedsięwzięcie w zamian za część udziałów. Właściciel firmy pozyskując pieniądze z takiego źródła tak naprawdę pozbywa się pełnej kontroli nad swoim biznesem, choć oczywiście – przy korzystnym układzie – utrzymuje większość udziałów i ma nadal decydujący głos. Podobną rolę jak aniołowie biznesu pełnią różnego typu fundusze inwestycyjnego, których głównym celem jest zainwestowanie w firmę, a następnie odzyskanie środków z solidną nawiązką.

Finansowanie społecznościowe

Coraz popularniejszą opcją na zebranie kapitału, który następnie można przeznaczyć na rozwój projektu biznesowe i nie tylko, jest korzystanie ze wszelkiego typu zbiórek społecznościowych. Crowdfunding sprawdza się jednak przede wszystkim w przypadku bardzo wartościowych społecznie przedsięwzięć, produktach czy usługach, których wspierający oczekują. Najistotniejsze przy tym jest zebranie zaangażowanej społeczności oraz zbudowanie zaufania wokół całego projektu. Właściciel firmy musi uzbroić się także w cierpliwość, ponieważ na ten rodzaj finansowania biznesu składa się najczęściej mnóstwo niewielkich wpłat, które jednak w całości mogą dać pokaźną sumę.

Dotacje od państwa oraz z UE

Klasycznym sposobem finansowania biznesowych pomysłów są od lat wszelkie dotacje przyznawane przez instytucje samorządu lokalnego, a także na szczeblu rządowym. Ogromny procent przedsięwzięć realizowanych w Polsce opiera się ponadto na funduszach pozyskanych z Unii Europejskiej. Warto na bieżąco śledzić plan przyznawania środków unijnych w dziedzinach, którymi zajmuje się firma, ponieważ do zyskania są bardzo często wysokie kwoty.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *