Faktoring pomaga firmom w finansowaniu działalności. Dostępny jest on w wielu wariantach, wśród których znajduje się nie tylko faktoring klasyczny, ale też odwrotny, określany mianem zakupowego. Czym dokładnie różnią się te dwie oferty?
Na czym polega faktoring klasyczny?
Klasyczna usługa faktoringowa polega na opłacaniu przez faktora – firmę faktoringową faktur wystawianych przez jej klienta. Dostaje on wtedy środki z faktury nawet w ciągu doby i może przeznaczyć je od razu na finansowanie działalności.
Faktoring klasyczny jest popularną usługą w branżach, gdzie wykorzystuje się odroczone terminy płatności, a oczekiwanie na płatność może spowodować zaburzenie płynności finansowej firmy.
Faktoring zakupowy – czym się wyróżnia?
Inną formę ma natomiast faktoring zakupowy, odwrotny. Co to jest faktoring odwrotny?
Termin ten odnosi się do faktoringu, który pozwala na finansowanie zakupów. Faktor opłaca je wtedy w imieniu klienta po dokonaniu przez niego kupna różnych wyrobów. Następnie klient może uregulować należność w późniejszym terminie, także w ratach.
Faktoring zakupowy pozwala na sfinansowanie różnych wydatków, między innymi zakupu potrzebnych do działalności surowców, produktów, narzędzi, paliwa do pojazdów, dlatego ma on pod tym względem szerokie zastosowanie.
Kiedy zdecydować się na faktoring zakupowy?
Dzięki faktoringowi zakupowemu można więc łatwiej regulować koszty związane z zakupami. Kiedy faktoring odwrotny będzie dla firmy dobrym wyborem?
Faktoring tego typu jest popularny wśród firm, które działają w branżach wymagających natychmiastowej płatności za dostarczone wyroby. Dostawca może wtedy zaproponować jedynie krótki termin płatności, który dla kupującego może być niezbyt korzystny, ponieważ może on prowadzić do zaburzenia jego przepływów finansowych.
Zastosowanie faktoringu zakupowego daje wtedy możliwość zachowania odpowiedniej płynności finansowej i powoduje, że firma ma niższe ryzyko zatorów płatniczych. Dodatkowo wpływa on korzystnie na kontakty biznesowe oraz daje możliwość otrzymania atrakcyjnych rabatów przy natychmiastowej zapłacie.
Należy jednocześnie pamiętać o tym, że skorzystanie z faktoringu zakupowego będzie możliwe jedynie w przypadku firm posiadających odpowiednią zdolność kredytową. Dlatego wtedy, gdy nie ma ona dobrej sytuacji finansowej, usługa ta nie będzie dostępna.
Faktoring klasyczny i odwrotny – czy warto?
Zarówno klasyczny, jak i odwrotny faktoring mają wiele zalet. Czy warto zdecydować się na takie finansowanie dla firmy?
Za pomocą faktoringu przedsiębiorstwo może działać wydajniej, sprawniej i bezpieczniej, ponieważ pozwala on na szybsze pozyskanie środków potrzebnych zarówno na zakupy, jak i tych pochodzących ze sprzedanych produktów lub świadczonych usług.