Ekspres do kawy – jak odkamieniać?

Wiele osób zastanawia się, jak usunąć kamień z ekspresu do kawy. Prawda jest taka, że nie jest to takie trudne. Wystarczy wykonać kilka czynności, aby w mgnieniu oka móc cieszyć się filiżanką kawy. W tym artykule omówimy, dlaczego należy odkamieniać ekspres do kawy. Coffeeon dziś podzieli się z nami kilkoma wskazówkami, jak to zrobić.

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Miłośnicy kawy z ekspresu za nic w świecie nie zamienią tego urządzenia na inne. Ani na kawiarkę, ani na kawę robioną metoda przelewową. Nie ma w tym nic złego ponieważ kawa z ekspresu ciśnieniowego smakuje niepowtarzalnie. By cieszyć się zarówno smakiem, jak i sprawnością samego ekspresu, warto go odkamieniać. Oto krótka instrukcja jak to zrobić.

Na początku pojawia się pytanie: czym odkamienić ekspres do kawy? W instrukcji producent zaleca konkretny produkt. I to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Odkamieniamy produktem polecanym przez producenta. Najczęściej jest to preparat w formie proszku lub płynu.

Ekspres do kawy z funkcją automatycznego czyszczenia odkamieni się sam (z nasza niewielką pomocą). W tym przypadku włączamy odpowiedni program uprzednio wlewając do zbiornika na wodę preparat odkamieniający. Gdy urządzenie nie posiada takiej funkcji, samodzielnie przepuszczamy wodę przez przewody ekspresu, wcześniej wlewając odkamieniacz do pojemnika na wodę. Robimy to tak, jak w przypadku przygotowywania kawy. Po kilku minutach włączamy przycisk parzenia kawy ponownie. I tak do momentu gdy zabraknie wody ze środkiem odkamieniającym w zbiorniku.

Ekspres do kawy powinien być odkamieniany regularnie. Taki proces zwiększy nie tylko jego żywotność, ale i poprawi smak kawy. Odkamieniać należy średnio co 5 kg zużytej kawy. Gdy z naszego kranu leci woda o wysokim stopniu twardości, powinniśmy to robić jeszcze częściej. Na pewno warto.

Podsumowanie

Podsumowując, odkamienianie to bardzo ważny proces, który wszystkie ekspresy do kawy powinny regularnie przechodzić. Pomoże to urządzeniu pracować wydajniej i zapobiegnie osadzaniu się kamienia na wewnętrznych częściach urządzenia. Jeśli masz ręczny ekspres do kawy, możesz również ręcznie wyczyścić filtr do kawy, co jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż kupowanie za każdym razem nowego filtra.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *