Do czego służy szafa sterownicza?

Obecny świat jest coraz bardziej zautomatyzowany, co prowadzi do sytuacji, w której konieczne jest stawianie rosnącej ilości szaf sterowniczych. Czym one są i za co odpowiadają?

Definicja szafy sterowniczej

Jest to specjalny „pojemnik”, w którym można umieścić na przykład instalacje elektryczne bądź systemy sterowania do rozmaitych urządzeń elektrycznych, teletechnicznych czy elektromechanicznych. Ich głównym zadaniem jest ochrona zawartości przed szkodliwymi czynnikami (takimi jak chłód lub pył), a także – chronienie osób przed stycznością z ukrytymi w szafie instalacjami.

Szafy sterownicze przyjmują różne kształty oraz wymiary w zależności od potrzeb. Mogą one być bardzo małe i ukrywać niewielkie instalacje bądź ogromne – dla dużych systemów. W zależności od potrzeb, dostępne są szafy zawieszane na ścianie bądź stojące, a ich kształty również w wielu przypadkach można dostosować do potrzeb lub dostępnej przestrzeni.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jedną z najbardziej podstawowych kwestii, które powinny zwrócić uwagę osoby odpowiedzialnej za zakup szafy, jest jakość jej wykonania. Wyłącznie sprzęt stworzony na bazie dobrej jakości materiałów, które nie ulegną uszkodzeniu. Jednym z najbardziej podstawowych zastosowań szafy jest dwustronna ochrona: z jednej strony, ma ona zabezpieczyć osoby przebywające w pobliżu szafy przed porażeniem prądem w razie awarii urządzenia. Z drugiej – ma ona ochronić znajdujące się w jej wnętrzu okablowanie przed uszkodzeniem wynikającym z działania kurzu, pyłu czy wilgoci.

Koniecznym jest także, by odpowiednio przygotowana szafa posiadała oznaczenia adekwatne dla wymogów w danej branży. Tego typu kwestie są określone szczegółowo w przepisach i uzależnione od tego, co znajduje się w danej szafie.

Podobnie wygląda kwestia samego przygotowania szafy: jej wyglądu czy zastosowanych materiałów – te kwestie również są określone w odgórnych przepisach obowiązującego prawa.

Jakość a cena

Pomiędzy kwotą, jaką przyjdzie nam zapłacić za szafę sterowniczą, a jej jakością, występuje jasna korelacja. Oczywistym jest bowiem, że im gorszego sortu komponenty zastosowano – tym tańsze jest całe oprzyrządowanie i sama szafa. Dlatego też, aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo zarówno osobom przebywającym w najbliższej jej okolicy, jak i samej zawartości szafy – nie warto na niej oszczędzać.

Ważne jest, by wnętrze szafy było również odpowiednio rozplanowane. Chodzi nie tylko o ekonomię (im mniej miejsca zajmie wewnętrzna instalacja, tym mniejsza będzie szafa – a co za tym idzie, jej cena także będzie niższa, a przy tym całość zajmie mniejszą przestrzeń), ale również bezpieczeństwo: im mniej wolnej przestrzeni pozostanie w szafie, tym większa szansa, że nie dostanie się tam nadmiar pyłu czy kurzu.

 

Bez względu na wybrany rozmiar szafy, koniecznie należy zwrócić baczną uwagę na jakość jej wykonania, która zapewni odpowiednie bezpieczeństwo i niezawodność. Niewystarczającej jakości szafa może bowiem prowadzić pośrednio do awarii całego systemu.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *