Czym różnią się norweskie okna od polskich?

Z pozoru to takie same elementy budynku, jednak w rzeczywistości różnią się one od siebie zależnie od kraju. Jakie są norweskie okna? Czym różnią się one od okien popularnych w Polsce?

Jak wyglądają okna w norweskich domach?

Norweski styl architektury jest prosty, ale jednocześnie przytulny. Domy w norweskim stylu są często wykończone drewnem malowanym na różne kolory i mają ceramiczne dachówki. Ważnym elementem ich wyglądu są również okna.

Przede wszystkim norweskie okna to okna białe. Taki kolor okien jest widoczny na większości budynków. Nierzadko można też spotkać się z oknami z brązowymi ramami i ramami prezentującymi surowe drewno. Natomiast dopiero w ostatnich latach zaczęły pojawiać się na rynku okna w ciemniejszych kolorach jak antracyt.

Okna te dodatkowo wyróżniają się dekoracyjnymi elementami jak szprosy okienne, które nadają im rustykalny klimat.

Co ciekawe, rzadko kiedy w oknach w norweskich domach wiesza się ciężkie zasłony, firanki. Zwykle nie są one osłonięte lub stosuje się półprzezroczyste tkaniny, by nie ograniczać dopływu światła do wnętrza.

Z jakiego materiału powstają okna norweskie?

Okna w norweskich domach, kamienicach najczęściej wykonane są z litego drewna. Stosuje się głównie drewno drzew iglastych, które jest impregnowane i malowane na kolor biały lub inną barwę.

Poza oknami drewnianymi spotkać można się też z innymi typami okien norweskich, na przykład oknami aluminiowymi, drewniano-aluminiowymi czy oknami PCV.

Jak otwierane są okna w Norwegii?

Najczęściej spotykane norweskie okna otwierane są na zewnątrz. Zmniejsza to również mostki cieplne, ponieważ wtedy skrzydło okna wpychane jest przez wiatr w ramę, więc jest szczelniejsze. Dodatkowo w przypadku zastosowania takich okien nie ma potrzeby zdejmowania dekoracji z parapetów, a Norwegowie bardzo często umieszczają na nich różne ozdoby, na przykład wazony z kwiatami, figurki.

Można spotkać się także z innymi typami norweskich okien, na przykład z oknami, które są obrotowe i mogą obracać się o 90 stopni albo 180 stopni. Obrotowe okna są praktyczne, ponieważ ułatwiają mycie. Artykuł został napisany we współpracy z norwegiaconsulting.pl/okna-norwegia.html.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *