Pompy insulinowe – ratunek dla diabetyków.

Cukrzyca zabija – taki alarm podnoszą specjaliści związani ze Światową Organizacją Zdrowia. Obecnie na tę przewlekłą ciężką chorobę metaboliczną cierpi ponad 350 mln ludzi na świecie. W Polsce szacuje się, że chorych jest od 2 do 3 milionów, a stan przedcukrzycowy ma drugie tyle osób.

Co nie tylko diabetyk wiedzieć powinien.

O cukrzycy wiedzę powinien mieć nie tylko diabetyk, ale również każdy zdrowy człowiek. Świadomość tego czym jest insulina, jakie są mechanizmy jej działania, jakie czynniki powodują jej brak lub nadmiar w organizmie i jakie ma to dla zdrowia człowieka skutki – to tylko podstawowe pytania dotyczące tematyki związanej z cukrzycą.

Insulina to hormon produkowany przez trzustkę. Jej działanie polega na wspomaganiu procesów metabolicznych w zakresie rozpadu cukrów i tłuszczów. Jeśli funkcja produkcji insuliny została upośledzona, to brak hormonu skutkuje utrzymywaniem się we krwi zwiększonego stężenia glukozy. U zdrowych ludzi wzrost poziomu glukozy we krwi po spożytym posiłku jest naturalny a jego powrót do normy powoduje działanie insuliny, która „umieszcza” glukozę w głębi komórek. Gdy insuliny brakuje, to glukoza gromadzi się we krwi. Jej zwiększony poziom ma niszczycielski wpływ na wszystkie narządy organizmu. Długi stan hiperglikemii, czyli nadmiaru cukru we krwi, jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka.

Pompa insulinowa ratująca życie.

Cudownego leku przeciwko cukrzycy nie ma. Dzięki badaniom nad insuliną naukowcy nauczyli się izolować ją od innych organizmów żywych oraz syntetyzować w warunkach laboratoryjnych. Dziś produkuje się insulinę na skalę przemysłową.
Jeśli diabetyk ma unormowany poziom glukozy i tym samym ustaloną stałą dawkę dzienną insuliny, to leczenie polega głównie na porannym jednorazowym podaniu insuliny.
Jeśli chory cierpi na cukrzycę postaci ciężkiej, gdzie wartość glukozy zmienia się wiele razy na dobę, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie refundowanej pompy insulinowej. Urządzenie, które automatycznie dokonuje pomiaru stężenia glukozy we krwi, dobiera dawkę insuliny i aplikuje ją do organizmu jest wygodne, dokładne, niezawodne. Dzięki pompie nie trzeba wykonywać wielu wkłuć podczas doby – znaczenie tego faktu doceniają głównie opiekunowie małych dzieci cierpiących na cukrzycę typu 1.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *