Jak utrzymać porządek w mieszkaniu? Sprawdź nasze rady

Utrzymanie porządku w domu, zwłaszcza przy licznej rodzinie, małych dzieciach oraz zwierzętach to często spore wyzwanie dla domowników i wiąże się to z codziennym dbaniem o nasze otoczenie. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto poznać kilka bardzo poznać kilka wskazówek, dzięki którym zarówno sprzątanie, jak i utrzymanie porządku będzie znacznie prostsze, szybsze i przyjemniejsze.

Podział obowiązków

Przede wszystkim, jeśli nasze mieszkanie współdzielimy z innymi lokatorami (na przykład członkami rodziny czy współnajemcami), warto ustalić grafik sprzątania. Każdy powinien mieć przydzielone cykliczne zadanie związane z utrzymaniem porządku, a ich wykonanie powinno być bezdyskusyjnie egzekwowane. W sprzątanie powinniśmy zaangażować również dzieci, oczywiście te starsze, które ukończyły przynajmniej 10 lat. Młodsze natomiast powinny mieć już wyrobiony nawyk sprzątania po sobie zabawek, odnoszenia brudnych naczyń do zlewu czy zmywarki bądź składania swoich ubranek. Gdy będziemy mieć jasno ustalone reguły związane z utrzymaniem porządku, pozostanie nam tylko pilnowanie, aby każdy wywiązywał się w terminie ze swoich zadań.

Organizery i pudełka do przechowywania

Jeśli naszym największym problemem związanym z utrzymaniem porządku w domu są wszechobecne przedmioty i bibeloty, które nie mają swojego stałego miejsca, czas na małą zmianę. Kupmy kilka pudełek i organizerów służących właśnie do trzymania w nich takich drobnych rzeczy i posegregujmy je, nadając pudełkom cechy przeznaczenia – możemy nawet umieścić na nich małą karteczkę z napisem, np. przybory do pisania, klucze, ładowarki etc. W ten sposób każdy domownik będzie wiedział, gdzie odłożyć dany przedmiot i tym samym nie będzie go kładł gdziekolwiek.

Urządzenia do sprzątania

Częstym problemem osób, które nie potrafią zapanować nad porządkiem w mieszkaniu, jest konieczność odkurzania czy mycia podłóg, czego szczerze nie cierpią, zwłaszcza, jeśli mieszkanie ma dużą powierzchnię. Na szczęście producenci sprzętów i urządzeń do sprzątania wyszli naprzeciw tego rodzaju potrzebom i oto pojawiło się doskonałe rozwiązanie tego problemu – robot sprzątający. Urządzenie to pozwala utrzymać podłogi w czystości bez żadnego wysiłku, bowiem robot sam odkurza podłogę poruszając się po wyznaczonym obszarze. Do nas należy jedynie uruchomienie urządzenia przyciskiem lub aplikacją. Przykładem takiego robota jest odkurzacz bezprzewodowy Xiaomi, który doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami znajdującymi się na podłodze czy dywanie, usuwając z nich kurz, brud, piasek, a także sierść zwierząt.

Pomocnym gadżetem może być również mop bezprzewodowy – urządzenie podobne do wspomnianego wyżej robota odkurzającego, jednak jego funkcją jest mycie podłóg na mokro sprawiając, że będą one odświeżone i pełne blasku. Takie wsparcie w codziennym sprzątaniu jest na wagę złota, więc inwestycja w te gadżety z pewnością szybko zaprocentuje większym komfortem życia.

Pamiętając o powyższych wskazówkach oraz inwestując we wspomniane gadżety, dbanie o czystość w mieszkaniu będzie… czystą przyjemnością.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *