Zamierzasz sprzedać mieszkanie? Pamiętaj, że transakcja może spowodować obowiązek opłacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. W jakich sytuacjach należy go uiścić? Kiedy można uzyskać zwolnienie?
Jakie podatki płaci się przy transakcji nieruchomości?
Obecnie najczęściej płacone podatki na rynku nieruchomości w Polsce to podatek od sprzedaży nieruchomości oraz podatek PCC płacony przy zakupie nieruchomości z drugiej ręki.
Podatek od sprzedaży nieruchomości jest wnoszony wtedy, gdy nieruchomość jest sprzedawana i zostały dochowane także inne wymogi. To oznacza, że nie zawsze sprzedaż mieszkania czy domu będzie oznaczała konieczność jego uiszczenia.
Stawka podatku od sprzedaży nieruchomości
Podatek od sprzedaży nieruchomości jest podatkiem naliczanym od dochodu, dlatego też jest on zaliczany do szerszej kategorii podatków dochodowych.
Wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości to 19% dochodu, jaki osiągnął sprzedawca podczas transakcji.
Warto jednak pamiętać o tym, że od podatku można także odliczyć koszty uzyskania przychodu, na przykład może być to koszt remontu mieszkania. Jeśli interesuje Cię ten temat i chcesz go zgłębić to zapraszamy na stronę skup nieruchomości za gotówkę Katowice.
Podatek od sprzedaży nieruchomości – kiedy należy go zapłacić?
Podatek ten płacony jest wtedy, gdy dochodzi do sprzedaży nieruchomości w terminie do 5 lat podatkowych od jej zakupu.
Uwaga! Gdy prowadzona jest sprzedaż mieszkania lub innej nieruchomości otrzymanej w spadku, wtedy 5-letni termin dotyczy momentu pozyskania go przez spadkodawcę, a nie spadkobiercę.
Można uniknąć płacenia podatku od nieruchomości wtedy, gdy sprzedaż nastąpi po okresie 5 lat podatkowych.
Również furtką jest skorzystanie z ulgi mieszkaniowej, która polega na przeznaczeniu całego dochodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe w ciągu 3 lat od transakcji. Cele te to między innymi kupno mieszkania, domu, działki pod budowę domu, wybudowanie domu, jego rozbudowanie, nadbudowanie, remont. Celem mieszkaniowym jest też spłata kredytu na cele mieszkaniowe, który był zaciągnięty przed dokonaniem sprzedaży.