Jak podawać insulinę diabetykowi?

Cukrzyca to choroba immunologiczna, polegająca na upośledzeniu produkcji lub wchłaniania insuliny.

Czym jest insulina?

Insulina to hormon produkowany przez trzustkę, odpowiedzialny za metabolizm glukozy w jelitach. Przy cukrzycy, organizm diabetyka nie reaguje prawidłowo na działanie tego hormonu. Można wskazać dwa typy cukrzycy: pierwszy, który jest stosunkowo rzadki oraz drugi, który występuje znacznie częściej. W cukrzycy typu pierwszego organizm błędnie odczytuje insulinę produkowaną przez trzustkę jako zagrożenie i układ immunologiczny stara się ją zwalczyć. W cukrzycy drugiego typu dochodzi do blokady wchłaniania insuliny, głównie w związku ze zbyt wysoką masą ciała. W wyniku nieleczonej cukrzycy może dojść do hiperglikemii, która jest niebezpieczna dla organizmu i powoduje niewydolność wielu organów, między innymi serca oraz nerek.

Jak regulować poziom insuliny w organizmie?

Osoby chorujące na cukrzycę są leczone poprzez podaż sztucznej insuliny. Zestawy infuzyjne Medtronic sensor enlite zapewniają szybką i bezpieczną pomoc dla cukrzyków, regulując poziom insuliny. Przy stosowaniu syntetycznego hormonu istotne jest kontrolowanie jego poziomu we krwi, bowiem nadmierna podaż może prowadzić do hipoglikemii, czyli stanu, w którym mózg nie otrzymuje odpowiedniej ilości glukozy.
Hipoglikemia zauważona zbyt późno może prowadzić nawet do utraty przytomności i wymaga hospitalizacji. Osoba taka może wyglądać jakby była pijana, dlatego często nie uzyskuje pomocy od osób postronnych. Dobrym rozwiązaniem jest noszenie przez diabetyka specjalnej opaski informującej o chorobie.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *