Jak rozpoznać objawy celiakii?

Celiakia to choroba związana z nietolerancją glutenu. To białko obecne w niektórych ziarnach zbóż. To bardzo niebezpieczna choroba, która może wystawić nasze zdrowie na próbę. Dlatego tak ważna jest regularna opieka medyczna i udanie się do lekarza, gdy tylko zauważymy u dziecka pierwsze objawy choroby.

Jak rozpoznać objawy celiakii?

W przebiegu choroby dochodzi do starcia białka: zanikają kosmki jelitowe, odpowiedzialne za wchłanianie drobnoustrojów. Przez to dochodzi do zaburzeń trawienia i wchłaniania odpowiednich substancji. Nie lekceważmy więc pierwszych symptomów choroby w uwadze o zdrowie nasze, jak i dzieci. Szybka opieka medyczna potrafi zmniejszyć negatywne skutki celiakii.

Najczęstsze objawy celiakii

Do potwierdzenia choroby niezbędne jest wykonanie biopsji błony śluzowej jelita cienkiego. Jeśli są tam 2 bądź 3 charakterystyczne przeciwciała, oznacza to, że można potwierdzić chorobę. Na co dzień chory może zmagać się z: biegunkami, zaburzeniami rozwoju dzieci, spadkiem masy ciała, anemią, depresją, próchnicą i z wieloma innymi, trawiennymi problemami.

Objawy celiakii – czy zawsze są takie same?

Warto pamiętać, że nie każda postać tej choroby prowadzi do zaburzeń w trawieniu. Może występować ona tylko i wyłącznie w postaci niedokrwistości bądź samą obecnością przeciwciał w błonie śluzowej. Podstawą, która pomoże uchronić nasze zdrowie jest wprowadzenie diety bezglutenowej. Mąka kukurydziana czy ryżowa staje się podstawowymi produktami, jakimi żywić będzie się chory na co dzień.

Artykuł został napisany przy współpracy centrum medycznego CMP.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *