Czym właściwie jest parafka?

Businesswoman signing contract and business partnership agreement at office desk

Parafka jest często mylącym terminem i jest błędnie rozumiana jako podpis. Jednak co to tak naprawdę oznacza? Czym jest parafka i kiedy możemy ją używać?

Definicja parafki

Przy podpisywaniu dokumentów można czasem zauważyć informację, że wystarczy tylko parafka. Co oznacza ten termin?

A więc parafka czy mówiąc inaczej parafa to terminy, które dotyczą znaku graficznego składającego się z inicjałów osoby, która taki dokument podpisuje.

Termin parafki niestety nie jest regulowany prawem dlatego, że definicja ta nie znajduje się w przepisach prawnych. Termin występuje jedynie w orzecznictwie. Czasami warto dowiedzieć się na jakich dokumentach możemy zastosować tylko parafkę. Takiej wiedzy możesz przykładowo zasięgnąć tutaj: https://porady.prawne.online/.

Jaka różnic jest między parafką, a tradycyjnym podpisem?

Często w tej kwestii toczą się spory, dlatego, że nie da się tej różnicy jednoznacznie zdefiniować.

Podpis to inaczej graficzny znak, który przedstawia imię i nazwisko danej osoby. Jest to zatem podpis wykonywany w sposób odręczny, który zawiera imię i nazwisko danej osoby. Czasami taki podpis może być skrócony i tylko zawierać inicjał imienia oraz pełne nazwisko.

Natomiast jeśli chodzi o parafkę to tutaj zamiast całego podpisu składającego się z pełnego imienia i nazwiska wystarczą inicjały imienia i nazwiska, albo nieczytelny podpis. Parafka nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych.

Ważenie różnicy między parafią a podpisem ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia natury obu. Należy pamiętać, że parafka to nie to samo co tradycyjny podpis i nie jest związana z takimi samymi skutkami prawnymi przez co nie można jej stosować na dokumentach, w których wymaga się pełnego podpisu.

W jakich sytuacjach możemy zastosować parafę zamiast tradycyjnego podpisu?

Parafowanie jest często używane w dokumentach, które mają więcej niż jedną stronę, co zapewnia, że dokument nie może ulec zmianie. Następnie na ostatniej stronie dokumentu składany jest czytelny podpis składający się zazwyczaj z imienia i obowiązkowo nazwiska.

Jeśli na jakimś dokumencie widzimy informację o tym, aby podpisać się czytelnym podpisem to najlepiej podpisać się imieniem i nazwiskiem, a z parafki zrezygnować. Poprzez to dokument, który podpisujemy w danej chwili skutecznie wyraża oświadczenie woli.

Istnieją jednak interpretacje, że podpis i parafa mogą wywoływać te same skutki prawne, ponieważ posiadają unikalne znaki graficzne charakterystycznymi dla danej osoby.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *